Môj syn nechce zaspávať sám. Mám 2 a pol ročného syna a nechce zaspávať sám. Musím si ísť s ním ľahnúť a musí mi držať ruku keď zaspáva. Ako by som mohla vyriešiť tento problém?Prosím Vás poraďťe mi. Skúšala som ho nechávať zaspať aj samého ale stále plakal a nemohol sa upokojiť, vyžadoval aby som si k nemu ľahla a aby som spinkala s ním...
Takže ja som už z toho zúfala, a neviem si s tým rady...Nič nepomáhalo, cumlík už nemá, a ani mlieko s fľašky nepije. Ja som na materskej dovolenke, ale malí Romanko chodí už od Septembra do škôlky a tam zaspáva bez problémov sám. Ja aj pracujem, ale pracujem doma.
Marika
Dobrý deň,
píšete, že ste na materskej dovolenke a neviem, či so synom alebo máte ďalšie dieťa. Či Váš syn už zaspával sám alebo ste ho presťahovali do jeho izby. Či nenastala nejaká zmena vo Vašej rodine. napríklad aj návšteva MŠ, ktorú zvláda dobre. Každý vzťah dieťaťa s matkou je jedinečný a hľadá si svoje odpovede v ich vzájomnej komunikácií. Dieťa má okrem plaču aj iné možnosti ako vyjadriť svoje potreby a priania. Skúma svoje možnosti. Matka sa snaží nájsť to najoptimálnejšie fungovanie v ich vzťahu, aby sa dieťa čo najlepšie vyvíjalo, aby mu poskytla bezhraničnú lásku a zároveň ukázala hranice jeho správania. Nato je najlepším odborníkom materinský inštinkt a k tomu sebadôvera matky. Romanko sa možno len hnevá, že je v MŠ kde je bez Vás a zároveň mu tam je dobre, kde je za veľkého chlapca, ale doma Vás potrebuje. Zistili ste, že nechať ho „vyplakať“ v tomto prípade nie je tým správnym riešením. On sa možno len pokúša zabojovať o svoju individualitu, presadiť sa, ale zároveň ostať bezpečne pripútaný k Vám. Aj keď večerné uspávanie dieťaťa je samozrejme pre rodiča veľmi vyčerpávajúce, môžete práve túto jeho požiadavku využiť na obohatenie večerného rituálu spojením s rozprávaním rozprávok, príbehov alebo vypočutím zážitkov zo škôlky. Nielenže tým prehĺbite jeho dôveru a lásku k Vám, ale časom keď vyrastie bude vedieť oveľa lepšie vyjadriť to čo cíti a pomenovať svoje problémy a hľadať ich riešenia. Podstatne mu zvýšite sociálny a emocionálny intelekt. Je dobré do tohto rituálu zaangažovať aj manžela, aby ste mohli mať aj Vy voľný večer. Postupne môžete so synom vytvárať dohody záverečného rituálu, teda po dorozprávani rozprávky opustíte izbu s uistením, že ste nablízku. Môžete sa k dieťaťu vrátiť a viac krát ho uistiť. No je možné, že si nájdete niečo úplne iné vyhovujúce Vám obom. Tiež je dobré si uvedomiť, že toto náročné obdobie časom prejde a keď v tomto období vynaložíte viac výchovného úsilia, tak sa Vám výsledok vráti v podobe empatického dieťaťa, ktoré Vám bude dôverovať.